Friday, July 18, 2008

LSC Basketball Recruiting - School Lists

New additions (from texashoops.rivals) in red

Also Anthony Wells is listed as leaving Tarleton for Eastfield CC
St Edwards grabs a Princeton Transfer, 6-6 Chase Spruiell

ACU - Kendrick Johnson (South Plains JC), Marcus Washington (Midland College), Milos Klimovic (Binghamton University), Jonathan Uchendu (Purdue), Levi Gates (Austin McCallum HS), Sawyer Reid (Friona HS)

ASU - Dale Vanwright (Blinn JC)

CU - Kendrake Johnigan (Eastfield CC), Greg Boxell (Lynn University, FL)

UCO - DeAngelo Garrett (Pacific), Reggie Burnett (Frank Phillips JC)

ECU - Lionell Holmes (Oswego, Ill HS), Cory Nicholson (Harrah HS), Wes May (Seminole HS), Tedrick Urune (Wylie HS), Nate Bateman (Lake Forest Ill HS), Kris Dao (Cypress Falls HS), Desmond Clark (Washington HS), Geo Brewer (Lawton Brewer HS), Wes Badley (Northern Oklahoma-Tonkawa)

ENMU - Jimmie Marshall (Iowa Lakes CC), Aaron King (Cerritos CC), Equs Darby (Feather River CC), Dannon Wafer (Trinity Valley CC), Justin Reynolds (John Wood CC), Lu Griffin (South Plains College), Gerald Brown (Kilgore JC), Brandon Lewis (Faulkner State CC), Brandon Wilson (Jacksonville College), Darsenio Carter (Yuba College)

MSU - Craig Green (Brookhaven College), Anthony Moore (Brookhaven College), Quincy Sarpy (Gardner Webb)

NSU - Ralph Mondy (Citrus College), Marlon Burnett (Fresno City CC), Tulio Cobos (NEO A&M), Kenny McKinney (Itawamba CC), JC Snead (West Hills College)

SOSU - Mychal Horn (Alexandria LA HS), Carlin Whitten (Pratt CC), William Sloan (Allen County CC), Zach Scrivner ( Allen County CC)

SWO

TSU - Jeremiah Wilson (Casper College), Cortney Hill (Weatherford College), Tyrone Cole-Scott (Bradley), Larry Petite (Arlington Heights HS), Jean-Marc Melchior (Northwestern University Ill), Tyler Rushing (Western Texas College), Charlie Hurd (Houston Bellaire Episcopal HS)

TAMC - Cardell Hunter (UTA), Sammy Jackson (Jacksonville JC), Michael Milton (Texas Tech), Dominique Taylor (TAMUCC), Ronnie Morgan (Paris JC), P J Colley (North Crowley HS), Brad Hambrick (Sherman HS), DeUndrae Spraggins (Paris JC/Utah State), Esteban Arriola (Edinburg)

TAMUK - Royce Gaye (Jacksonville JC/Moorehead State), Robert Williams (Frank Phillips College)

WTAM - Nick Burns (Seward County CC), Bijan Dotson (South Mountain CC), Justin Johnson (Arkansas-Monticello), Neko Stylianou (Navarro College), Mason White (Amarillo Randall HS)

-----------------------------------------------------------------------------------------------
ACU - Courtney Laing (UTSA), Kelsea Lyda (Harding)

ASU - Casie Adams (Panola College), Jasmine Fuller (Pflugerville HS), Hallie Hargraves (Christoval HS), Lyric Ross (San Angelo Central HS), Jayda Spencer (Comstock HS), Paige Weishuhn (Wall), Cassie Wright (Jim Ned)

CU - Tera Tremayne (College of Southern Idaho), Amber Schroer (Hutchison CC), Gabby Walk (Oral Roberts)

UCO - Courtney Allen (Harrah HS), Krista Beaty (Washington HS), Alyssa Fuxa (Garber HS), Rose Anderson (Northern Oklahoma-Enid)

ECU

ENMU - Jasmine Ivory (Valley HS), Lace Clark (Keene HS), Chelsea Nichols (Lazbuddie HS), Alex Ortiz (Eastwood HS), Karen Grant (Lubbock Estacado HS), Kassie Daugherty (Bridgeport HS), Celeste Belizario (Amarillo Tascosa HS)

MSU - Cierra Thompson (Llano HS), Sunny Satery (Rockwall HS)

NSU - Alix Perkins (Tulsa Nathan HS), Kendra Dean (Ft. Gibson HS), Cristy Nitz (Dewey HS), Montric Santee (Justin Wakeland HS), Jsanime Wright (Lake Highlands HS), Kenyatta Colbert (Lakeview Centennial HS)

SOSU - Ashley Hobbs (Pocola HS), Maggie Oliver (Elgin HS), Nikki Nester (Bishop Lynch HS), Elizabeth Dean (Flower Mound Marcus HS), Ali Stone (North Lamar HS), Jessica Hesse (Krum HS)

SWO - Courtney Harper (Weatherford HS), Jennifer DeGarmo (Elk City HS), Holly Jennings (Harrah HS), Erin Wright (Carl Albert JC), Holly Burt (Fort Worth)

TSU - Brittany Coleman (Rockwall HS), Morgan Stehling (Lorena HS), Tara Towns (Dublin HS), Shelby Adamson (Rockwall HS), Lisa Parker (Boyd HS), Tori Sharke (Claude HS)

TAMC - Nakazi Glover (Houston/Kilgore JC), Precious Wilson (Connors State College), Lametrius Edwards (Univ. of New Orleans), Ashley Thrash (West Virginia Univ), Rekeshia Jones (Saddleback JC), Alisha Williams (Blinn JC)

TAMUK - Tammila Mitchell (Paris JC), Ursula Hill (Blinn JC), Erin Jones (Grayson County JC), Angela Franklin (Solano JC), Kelly Bastow (Bunbury West Australia)

TWU - Jessica Bell (Garland HS), Taylor Daniel (Mill HS), Mallor Schenk (Windthorst HS), Brittany Foster (New Mexico JC), Mitzi Miller (Santo HS)

WTAM - Michelle Brister (Amarillo HS), La'Kreeya Hairston (Ohlone College), Ceciley Johnson (Ohlone College), Ashley Leven (Amarillo HS)

No comments:

Post a Comment

Lone Star Conference

Angelo State News

Cameron University

Eastern New Mexico University

MSUMustangs.com

Texas A&M-Commerce

Tarleton State University

Texas A&M-Kingsville

Texas Woman's University

West Texas A&M University

Abilene Reporter-News : College Sports

Amarillo Globe News - WT Sports

San Angelo Standard Times : College Sports

Stephenville Empire-Tribune

Times Record News : College Sports

The Commerce Journal - Sports